Evden Eve Nakliyat Sigortası

Evden Eve Nakliyat SigortasıGoogle’ın arama çubuğuna “Evden eve nakliyat sigortası” yazıp enter tuşuna bastım. Karşıma çıkan ilk linke tıkladım. Aşağıdaki saçma ifadelerle karşılaştım. “Evden eve nakliyat denilince Türkiye’nin sayılı kuruluşlarından olan firmamız, 81 ilin bütün ilçelerinden evlerinizi, eşyalarınızı, iş yerlerinizi, ofislerinizi piyanolarınızı büyük bir özveriyle taşıyor.” Kel alaka mı denir? Dam başında saksağan mı? Ayrıca Türkiye’de 81 ilin bütün ilçelerinde hizmet veriyoruz demek tam bir palavra… Bu derece yaygın hizmet veren bir nakliyat firması henüz kurulmadı. Mideden sallamak bedava, bizim ki de öyle yapmış.

Hani nakliyat sigortası hakkında yazı yazıyorum. Saçmalamamak için biraz araştırma yapayım dedim. Türkiye Sigorta Birliği’nin internet sitesine girip mevzuata baktım. Emtia Sigortası Genel Şartları madde 2 den bir cümleyi aynen buraya alıyorum anlayana ödül vereceğim. “İğtinam, zabtü müsadere, hapsü tevkif, mümanaat veya alıkoyma ile bunların veya bunlara matuf her türlü teşebbüslerin neticeleri, kezalik muhasematın veya harp mahiyetinde harekatın (harp ilan edilmiş olsun, olmasın) neticeleri sigortanın dışındadır.” Ben hiçbir şey anlamadım. Etrafımda bunu tercüme edecek birini de tanımıyorum. Anadolu Sigortanın internet sitesini inceledim. Şükür, orada benimde anlayacağım şekilde bilgiler bulabildim.

Yaptığım derin araştırmadan elde ettiğim bilgi şöyle; aslında evden eve nakliyat için düzenlenmiş ayrı bir sigorta poliçesi yok. Evden eve nakliyat yapılırken kullanılabilecek iki tür sigorta poliçesi mevcut. Bunlar Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası ve Emtia Nakliyat Sigortasıdır.

Mali Mesuliyet Sigortası nakliyatçıyı koruyan bir sigorta poliçesidir. Nakliyatçının taşıdığı mala üçüncü şahıslardan gelebilecek zararlara karşı koruma sağlamaktadır. Bu zararlar yangın, kaza, gemi batması-karaya oturması vb. nedenlerle oluşabilir. Evden eve nakliyat penceresinden baktığımızda Mali Mesuliyet Sigortası nakliyatçıyı ve dolaylı olarak evden eve taşınan kişiyi, taşınma esnasında üçüncü şahıslardan gelebilecek trafik kazası başta olmak üzere oluşacak zararlara karşı koruma sağlıyor. Bu poliçe nakliyatçının adına düzenlenir. Tazminat hakkı doğarsa tazminat nakliyatçıya ödenir. Mal sahibinin nakliyatçıdan tazminat talep etmesi için Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi yapmış olması gerekmektedir.

Müşteri Yorumları Olan Nakliyat Firmalarından Fiyat Teklifleri Al Karşılaştır
Fiyat Teklifi Al
Hemen Ücretsiz Dene

Peki, mali mesuliyet sigortası evden eve nakledilmekte olan ev eşyasına nakliyatçının ihmalinden dolayı gelebilecek zararlara (kırılma, çizilme, çökme vb.) karşı koruma sağlıyor mu? Kesinlikle hayır. Özetle nakliyatçıdan kaynaklanan zararlara karşı bir sigorta koruması mevcut değildir.

Emtia Nakliyat Sigortası ise mal sahibi olarak evden eve nakliyat sırasında özellikle trafik kazası vb. nedenlerle ev eşyamıza gelebilecek zararlara karşı bize koruma sağlamaktadır. Bu sigorta poliçesi de nakliyatçıdan kaynaklanan kırılma ve çizilmelere karşı koruma sağlamıyor. Çünkü bizim eşyalarımız hep ikinci el oluyor. Sigortacının eşyaların her birinin taşınma öncesi durumunu sigorta eksperleri vasıtasıyla tespit etmiş olması gerekiyor ki taşınma sırasında oluşan zarar anlaşılabilsin. Her taşınmadan önce sigorta eksperi çağırmak çok pahalı olduğundan sigorta şirketleri bu işlerden uzak duruyorlar. Ben maliyetini karşılarım eksper gelsin deseniz bile sigorta şirketleri bu işe yanaşmıyorlar.

Umarım şu ana kadar yazılanlardan anlamışsınızdır ki. Evden eve nakliyat sigortası diye bir poliçe yoktur. Sigortalı evden eve nakliyat büyük ölçüde içi boş bir kavramdır. Bu kavram daha çok müşteriyi ikna etmek için kullanılan bir pazarlama taktiğinden öteye geçmemektedir. 

Bu yazının buraya kadarki kısmı pek karamsar duruyor. Sanki bizim nakliyatçılardan kaynaklanan zararlarımızı tazmin edecek bir hukuki zemin yokmuş gibi bir izlenim edinmiş olabilirsiniz.

Bize nakliyatçıdan gelebilecek zararlara karşı en etkili koruma sağlayan hukuki zemin Evden Eve Nakliyat Sözleşmesidir. Yalnız dikkat! Nakliyatçının kendi hazırladığı sözleşmeler sizi korumuyor. Benim gördüğüm evden eve nakliyat sözleşmeleri genelde, eşya sahibini değil nakliyatçıyı eşya sahibine karşı koruyacak şekilde hazırlanmış oluyor. Öyle istisna maddeleri var ki akla ziyan… Neredeyse malınıza el koysa hak iddia edemeyeceksiniz.

Burada verdiğim linke tıkladığınızda Enakliyat’ın sizin için hazırladığı harika bir Evden eve Nakliyat Sözleşmesi bulacaksınız. Özellikle şehirler arası evden eve nakliyatta sözleşme yapmayı ve taşınmayı yapacak araç plakasını sözleşmeye yazmayı asla ihmal etmeyin. Evden eve nakliyat sözleşmesi ile Tüketici Mahkemesine başvurduğunuzda çok büyük ihtimalle zararlarınız tazmin olur.

Hiç mi sigorta yapmayalım? Diye düşünüyorsanız şöyle bitirelim. Özellikle şehir içi evden eve nakliyatta sigorta yaptırmak bize göre anlamsızdır. Ciddi bir trafik kazası yaşanma olasılığı son derece düşüktür. Şehirler arası evden eve taşınırken ise iyi bir sözleşmeye ilave olarak sigorta yapılması bize ekstra koruma sağlayabilir. Oluşabilecek bir kaza sonucunda nakliyeci de zarara uğrayacak belki de mali durumu bozulacak bizim zararımızı tazmin edemeyecek hale gelebilecektir. Bu tür talihsiz durumlarda sigortanın yapılmış olması bizim için can simidi görevi görecektir. İyi bir sözleşmeniz varsa Mali Mesuliyet Poliçesi de işe yarayabilir. Sözleşmeniz yoksa mutlaka Emtia Nakliyat Poliçesi yaptırmanız gerekmektedir.  Bir kere daha belirtmeliyim ki, asıl önemli olan iyi bir evden eve nakliyat sözleşmesi yapmış olmanızdır. Demedi demeyin. Sözleşmenizi yapın.


👁  17924
  Türkiye'de
  Sadece Enakliyat'ta Eşyalarınızı
  Tüm Risklere Karşı Sigortalayın
  Rahat Taşının
  Hemen Fiyat Teklifleri Alın

  10 Yıldır En İyi Nakliyat Hizmetinin Adresi

  Enakliyat Bilgi İletişim Hiz. Tic. Ltd. Şti © Copyright 2011-2020 Enakliyat.com.tr Her Hakkı Saklıdır.