Nakliyat Firmanızın Size Söylemek İstemeyeceği 10 Şey

Nakliyat Firmanızın Size Söylemek İstemeyeceği 10 ŞeyKaliteli hizmet verecek bir evden eve nakliyat firması bulmak çok zor olabilir. Ayrıca evini taşıyacak olan sizleri koruyan bir yasal düzenleme olmadığına göre, evet k-yetki belgeleri var ama bu tüketiciyi koruma amaçlı bir düzenleme değil. Bu düzenleme nakliyat firmalarından bir nevi vergi toplamak için icat edilmiş. Birde Karayolu Taşıma Kanunu var ama bu kanunda daha çok yolcu taşımacılığını ve uluslararası taşımacılığı düzenlemektedir.  Bu durumda en iyi seçeneğiniz  evden eve nakliyat için kendinizi eğitmeniz ve dikkat edeceğiniz bir kaç basit adım ile iyi bir firma seçmek. Firmalar sizin pek bilgi sahibi olmadığınızı anladıklarında daha rahat davranmakta ve bu durumu kendi lehlerine kullanmaktadırlar. Tabi bu söylediklerimiz işini temiz ve dürüst olarak yapan firmalara değil. Ama her durumda bilinçli taşınmak en iyi seçenektir.

1. Ne Kadar Koparırsak Kardır
Bir nakliyat firmasında karar kılmadan önce verilen fiyatları her açıdan değerlendirin. Firma ile fiyatın kapsadığı hizmetleri detaylı olarak konuşun ve hangi durumlarda arta bileceği üzerinde durun. Özellikle fiyata KDV dahil mi değil mi bunu kararlaştırın. KDV genellikle fiyat arttırımında kullanılan son ve kesin sonuç veren taktiktir. Her firmanın fiyat ve hizmetlerini listeleyerek bir nakliyat firmasında karar kılın.

2. Siz Taşınma İşleminin Bir Parçasısınız
Sizin evinizi taşıyacak firmanın siz olmadan sessiz sakin eşyalarınızı taşıyabileceği fikrinden vazgeçin. Evinizin ve eşyalarınızın başında durmanız gerekli süreci yönetmeli çalışanların sorularına cevap verebilmelisiniz ve eşyalarınızın güvenliğini gözetmelisiniz. Bu her işe karışıp şöyle değil böyle yap diyerek çalışanları bezdirmek demek değildir. Çok fazla sürece karışmak ters tepebilir.

3. Eşya Kimdeyse Avantaj Ondadır
Eşyalarınız kamyona yüklendiği andan itibaren kontrol nakliye firmasına geçmiştir. Her hangi bir sıkıntı durumunda firma kendine daha çok güvenerek yeni fiyatlama yapabilecek veya anlaştığınız şartları değiştirebilecektir. Sizin tek çıkış yolunuz önceden firma ile anlaştığınız şartları bir sözleşme ile kayıt altına almanızdan geçmektedir.

4. Eşyanızın Hacmi ve Fiyat Orantılı Olarak Artar
Nakliyat sektöründe size bir fiyat verebilmek için oda sayısı, kat durumları, mesafe ve paketleme bilgileri istenerek bir fiyatlama yapılmaktadır. Oda sayısı sorulmasında ki amaç eşyanın hacmini belirlemek diğer iki durumda amaç eşyanın araçsız ve araçlı taşınma mesafelerini belirlemektir. Paketleme durumu malum hangi eşyalar paketlenecekse fiyat ona göre değişiklik gösterir. Eşyanın hacmi muğlak bir durum iken diğer unsurları doğru olarak belirtmeniz durumunda her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak siz firmaya evinizin oda sayısını doğru iletirseniz bile firma eşyanızı gördükten sonra eşyanız çok fazla dedikten sonra fiyat arttırımında bulunabilir. Bu nedenle firma ile bir eşya listesi paylaşmalı veya eşyalarınızın hacmini hesaplamalısınız.  Hacim Hesaplama

5. Evden Eve Nakliyat Sezonu
Yaz ayları evden eve nakliyat için en yoğun aylardır. Bu yüzden bu yoğunlukta evinizin taşınmasını araya sıkıştırmak için sizden daha yüksek bir bedel istenecektir. Başka bir yönden bakarsak kış aylarında taşınma size daha uygun bir fiyata mal olacaktır. (Kışın Taşınmak) Bir evden eve nakliyat firması sahibi bu durumu şöyle özetliyordu. “Yazın müşteriler bize yalvarır eşyalarını taşımamız için, kışın da biz müşterilere yalvarırız taşınma işini bize vermeleri için.” 

6. Sigorta Dediğin Nedir Ki
Evden eve taşınana eşyalar ikinci el olduğu için hiç bir sigorta firması ev eşyanızı kısmi hasar ve çiziklere karşı sigortalamaz. Yapılan sigorta tam ziya sigortasıdır ve sadece eşyanız kamyona yükledikten sonra aracın kaza, yangın ve sel gibi bir nedenle tüm eşyanızın zarar görmesini kapsar. Nakliyat firmaları için maliyeti ortalama 50 TL’dir. Evden eve nakliyat sigortası

7. Fiyat Arttırmak İçin Her Yol Mubahtır
Özellikle bazı firmalar taşınmaya bu gözle bakmakta ve sürekli fiyat arttırmanın mubah bir yolunu ararlar. Bir yol bulmakta da fazla gecikmezler. Tekrar söylüyorum sizi tek koruyacak şey iyi bir evden eve nakliyat sözleşmedir. Enakliyat.com.tr de kolayca dolduracağınız ve çıktısını alabileceğiniz bir evden eve nakliyat sözleşmesi mevcuttur.

8. Aman Eşyalara Dikkat
Zarar gören eşyalarınızı firmaya ödemeyi yapmadan önce göstermeniz lazım. Çünkü firma ödemeyi aldıktan ve eşyayı teslim ettikten sonra her hangi bir sorumluluk üstlenmezler. Bu nedenle firma yetkilisi ile beraber tüm eşyaları kontrol ettikten sonra ödemeyi yapın. Ayrıca hasarlarda firmadan nakliyat fiyatının yarısı ve nakliyat fiyatı kadar tahsilatlar istemeyin. Makul fiyatlar istemeniz firmanın ödemeye yanaşmasını kolaylaştırır.

9. Vasıfsız İşçi Ucuzdur
Birçok nakliyat firması özelikle yaz aylarında çalıştıracak işi bulmakta zorlandıkları için vasıfsız işçi çalıştırırlar. Bu nedenle nakliyat firmaları ile gelecek işçilerin yetenekleri konusunda da bilgi almaktan çekinmeyin. Eğer cevap vasıfsız işçileri işaret ediyorsa, bu işçilerin yaptıkları işleri biraz daha dikkatli takip edin. Ayrıca vasıfsız işçiler daha ucuzdur, fiyatları çok aşağı çekmek niyetindeyseniz bir daha düşünün.

10. Bahşiş İşçinin Hakkıdır
Taşınma bittikten sonra bahşiş sürprizi ile karşılaşırsanız şaşırmayın. Eğer taşınmadan memnun kaldıysanız size iyi bir hizmet verilmiş ise bahşiş hak edilmiştir. Ancak karar sizindir.


👁  6093
  • gerçekten çok iyi bilgiler bunlar ellerinize sağlık

    “Ramazan Kaya”29 Aralık 2013

  • hanedan nakliyat P oranında katılıyor

    “Cemil Acet”22 Aralık 2013