Evden Eve Nakliyat Müşterilerinin Hepsi Mübarek Değil

Evden Eve Nakliyat Müşterilerinin Hepsi Mübarek DeğilEvden eve nakliyat firmalarının hepsinin mübarek olmadığını zaten biliyoruz. Bunu bilmek hiç de zor değil. Bizim Firmalarımız sayfasında, firma profillerindeki müşteri reyting ve yorumlarına bir göz attığımızda durumu teşhis etmek için yeterli delile ulaştığımızı çok bir zamanda algılarız.

Sonuçta bir evden eve nakliyat işleminde taraflardan biri firma diğeri ise müşteridir. Biz bu güne kadar genellikle firmaların davranışlarını konu alan yazılar yazdık. Firmaların müşterilerine karşı yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmeleri için önemli sistemler oluşturduk. Müşteriye firmaları denetleme hakkı verdik. Müşterinin firma hakkında yazacağı bir olumsuz yorum ya da düşük reyting firmanın alnında bir kara leke gibi sürekli durmaktadır.

Bizim temel stratejimiz Evden Eve Nakliyat Sektöründe müşteri memnuniyeti ve etik davranışları ile ön plana çıkan bir firma olmaktır. Nitekim şimdiden bu yönde ciddi bir mesafe kat ettiğimizi de memnuniyetle görüyoruz. Müşterilerimizin en uygun maliyet ve en iyi hizmet kalitesinden yararlanmaları için yapabileceğimiz ne varsa her gün onu yapmak için enerjimizi son damlasına kadar kullanmakta kararlıyız. Müşteri memnun olsun, tamam da firmalar ölsün mü? Evden eve nakliyat işinde geçirdiğimiz zaman içinde karşılaştığımız olaylar bizim dünya görüşümüzü etkiliyor. Sonuç olarak, adalet terazisinde firmalara da azıcık bir hak bulundurmak gerektiği görüşü bizde kendisini gittikçe hissettirmeye başladı.

Bugün aynayı diğer tarafa tutalım diye düşündük. Acaba müşterilerin de firmaları mağdur ettiği durumlar yaşanıyor mu? Bizim kurduğumuz iş modelinde firmaların müşteriyi denetleyebilecekleri bir araç öngörülmemiştir. Açıkçası bizim gibi pazaryeri işleten diğer internet sitelerinde de bu yönde bir denetim müeyyidesi bulunmamaktadır.

Evden Eve Nakliyat Talebi Oluştururken Eksiksiz Bilgi Vermek Gerekir
Evden eve nakliyat firmaları ile müşterileri arasında ihtilaf oluşmasının önemli nedenleri arasında ihale formu doldurulurken eksik bilgi verilmesidir. Bu eksik bilgilendirme bazen iyi niyetle açıklanabilmekte anca sık sık müşterilerin kasıtlı davranışlarına şahit olduğumuzu da belirtmek durumundayız. Evinin 2+1 olduğunu beyan eden müşterinin evi 3+1’lik kamyona sığmadığı zaman başlıyor nakliyat firmasını suçlamaya…

Biraz insaf etmek gerekir. Eğer evinizin büyüklüğü hakkında net bir fikir oluşturmakta zorlanıyorsanız. Bizim sitemizde Hacim Hesaplama aracımız var. Kullanılması son derece kolay üç dakika içinde size eşyanız için ne kadar büyük bir kamyon lazım olacağını hesaplayabilir.

Eğer binaya kamyon yanaşamıyorsa bunu belirtmek müşterimizin sorumluluğundadır. Evden eve nakliyat çok kolay ve keyifli olsaydı biz kendimiz yapardık. Ağır hamaliye, dikkat ve ustalık gerektiren bir iş olduğu için firmaları tam bilgilendirmemizde büyük fayda bulunmaktadır. Firma evin ihtiyaçlarını dikkate alarak işçi ve malzeme tedarik etmektedir.

Ucuz Fiyat İle Kötü Hizmet Arasında Bir İlişki Vardır
Evden eve nakliyat sektörü giriş ve çıkışı kolay olan bir sektördür. Bu sektörde faaliyet göstermek için aranılan herhangi bir mesleki yetkinlik bulunmamaktadır. Her ne kadar devletimiz taşımacılık sektörünü K Belgeleri ile düzenleyeme çalıştıysa da bizim gözlemlerimize göre netice fiyaskodan ötede değildir. Evden eve nakliyat için gerekli olan belge K3 iken firmaların 90% sadece basit yük ve eşya taşıma için düzenlenen K2 belgesini kullanmaktadır. Sektörde çivisi çıkmış bir diğer uygulama ise çok sayıda firmanın aynı K3 belgesine dayalı Araç Kartı çıkartması durumudur.

Müşteri Yorumları Olan Nakliyat Firmalarından Fiyat Teklifleri Al Karşılaştır
Fiyat Teklifi Al
Hemen Ücretsiz Dene

Firmaların bir kısmı, taşıdıkları müşterilerinin çok kısa zamanda tekrar müşteri olmayacağını bildikleri için işi koparıp parayı kapmayı merkeze koyabilmektedirler. Aslında evden eve nakliyat sektörü firmaların en fazla referans ile iş aldıkları bir iş kolu olmasına rağmen kısa günün karı peşinde olan firma yöneticileri memnun müşterinin referansı ile gelecek işi beklemek yerine mevcuttan ilave bir post çıkarmayı tercih edebiliyorlar.

Yıllardır hem firmalarımızın hem de müşterilerimizin davranışlarını gözlemliyoruz. Ucuz fiyata iş alan firmaların taşınma sürecinde çamur yapmaya başladıklarını müşteriden çeşitli bahaneler üreterek ilave para talep ettiklerini, bu mümkün değil ise işçi sayısından ya da malzeme kullanımından tasarruf etmeye çalıştıklarına şahit olduk. Elbette biz bu tür davranışları onaylamıyoruz ve tolerans göstermek istemiyoruz. Ancak genellikle problem yaşandıktan sonra konu bizim gündemimize gelmektedir.

Sırf boş kalmamak, bir iş alabilmek için fiyatını kar içermeyecek derecede düşüren firma taşınma süreci içinde zararını kara dönüştürme çabasına girebilmektedir. Biz firmalarımıza bu şekilde fiyatlama yapmamaları yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz. Fakat zor rekabet koşulları oyunu bozabilmektedir. Bu süreçte en düşük fiyatı seçen siz müşterimizin de aslında hizmet kalitesinden taviz vermiş olduğunuzu kabul etmeniz gerektiğini ifade etmek durumundayız.

Bu tür fiyat düzeyi ve hizmet kalitesi arasında tercih yapmadan kaliteli bir evden eve nakliyat seçimi nasıl yapılabilir? Şeklinde bir soru sormanızı bekliyorum. Enakliyat üzerinden başlattığınız evden eve nakliyat ihalenize genellikle çift haneli (10 adedin üzerinde) teklif gelmektedir. Bu durum size çok geniş bir tercih imkânı sunmaktadır. Evden eve nakliyat için firma seçiminde fiyatı tek parametre olarak kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Ben evimi taşısam şöyle davranırım. Açtığım ihaleye gelen tekliflerin sayısı 5-10 adet arasında ise, en yüksek ve en düşük olanı dikkate önce elerim sonra diğer teklif veren firmaların müşteri yorumları ve reytinglerini dikkatlice inceleyip seçimimi yapardım. İhaleme gelen tekliflerin sayısın 10 adetten fazla ise alttan ve üstten ikişer adet teklifi elerim, 15 adetten fazla ise üçer adet elerim, 20 den fazla ise dörder adet elerim. Ben genellikle ortalarda fiyatlama yapmış olan firmalardan birini müşteri yorumları ve reytinglerini göz önünde bulundurarak seçerdim. Bu benim tecrübeye dayalı olarak geliştirdiğim kendi dünya görüşüm. Bu görüşümü saçma bulursanız size darılmam…

Evden Eve Nakliyat Firmalarının Verdikleri Fiyatlara KDV Dâhil Değildir
Firmalar sizin evden eve nakliyat işinizi almak için fiyat verirken KDV’yi dâhil hesaplamıyorlar. Maalesef sektör henüz anlamlı düzeyde kayıtlı çalışmamaktadır. Sektörü kayıtlı ekonomiye geçirmek hem bizim hem de firmalardan birinin gücünü fersah fersah aşmaktadır. Umarım devletimiz en kısa zamanda bu konuda bir dönüşüm projesi yürürlüğe koyar. Dolayısıyla KDV dâhil fiyat veren firmalar, hariç fiyat veren firmalarla rekabet edemiyorlar. Mecburen onlarda KDV hariç fiyatlamaya dönüp fatura kesilmesi söz konusu olduğunda KDV’yi ilave ediyorlar. Sizin müşteri olarak talep oluşturmak için ihale formu dolduruyorsunuz. Fiyata KDV’nin dâhil olmadığına dair formda bir uyarı bulunmaktadır.

Yıllardır bu sektörde faaliyet gösterip onbinlerce müşteri ve yüzlerce evden eve nakliyat firması ile muhatap olmuş kişiler olarak şunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Evden eve nakliyat firmalarının fiyatının içinde çok yüksek kâr marjları yok. Sitemizde açılan her ihaleye ortalama 15 teklif geliyor. Nakliyatçılar işi alabilmek için fiyatlarını olması gerekenin ötesinde kırıyorlar. Siz müşteri olarak, buna KDV iskontosunu dâhil etmeye kalktığınız zaman bıçak gerçekten nakliyatçının kemiğine dayanıyor. Hiç kusura bakmayın yukarıda da ifade ettiğim gibi nakliyatçının fiyatına KDV dâhil değildir. Fatura istediğinizde KDV ilave edilir. Haberim yok demenizi de satın almıyoruz. İhale oluştururken size bu konuda bilgi verilmiştir.

👁  2941
    Enakliyat Bilgi İletişim Hiz. Tic. Ltd. Şti © Copyright 2011-2022 Enakliyat.com.tr Her Hakkı Saklıdır.