Enakliyat Üyesi Evden Eve Nakliyat Firmalarına Tavsiyeler

Enakliyat Üyesi Evden Eve Nakliyat Firmalarına TavsiyelerEvden eve nakliyat işi ile uğraşan her firmanın temel hedefi kazancını arttırmaktır. Kazanç durup dururken artmaz. Kamyonlar ful kapasite ile çalışırsa kazanç artar. Sayın Enakliyat üyesi firmalarımızın yetkilileri; biraz zamanınızı bu yazıyı okumak ve anlamak sonrada uygulamak için ayırırsanız. İlerde kazancınız artıktan sonra, iyi ki ben Enakliyat’ın tavsiyelerine uymuşum deyip, bize teşekkür etmeyi aklınızdan geçireceksiniz. Bu yazı sizin iş hayatınızdaki başarınızın reçetesi olabilir. Her bir tavsiyeyi özenle okumanızı ve üzerinde düşünmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Biz sizleri Enakliyat ile kader birliği etmiş kişiler olarak değerlendiriyoruz. Birlikte uzun bir yolculuğa çıktığımızı ve sizin bize, bizim de size ihtiyaç duyduğumuzun farkındayız. Hem sizlerin hem de Enakliyat Ekibi olarak bizlerin ilerde evden eve nakliyat sektöründe başarılarımızla gurur duymamız için dikkat etmemiz gereken en önemli konunun samimi işbirliği olduğuna inanıyoruz. Enakliyat sizlerin yararını gözetmek için her zaman hassasiyetle hareket edecektir. Samimi işbirliği yaptığınız sürece sizlerin yeterli iş alabilmesini sağlamak için üye kabullerimizi hep kısıtlı tutacağız. İş aramak için sizleri ele güne muhtaç etmemek bizim temel ilkemiz olacaktır.

Başarının en önemli prensipleri hiç şüphesiz ve tereddütsüz dürüst, istikrarlı, anlayışlı ve müşterinin yararını kendi yararımız kadar kutsal görmekle ilgilidir. Müşterinin bilgisizliğinden, zayıflığından ve zor durumundan yararlanmaya çalışmak kısa vadede güzel ve kazançlı olabilir. Uzun vadede ise bu davranışlar yapan kişinin boynuna bir kement gibi asılı kalır. Kurtulmak ister ama artık dönüş kavşağı geçilmiş olunmaktadır. Hizmet sektöründe memnun müşteri en büyük servettir. Bunu bir yere yazmayı unutmayın.

Enakliyat hiçbir şart ve koşul altında müşterisi olan nihai tüketicinin yararını da ikinci plana atmayacaktır. Müşterisinin yanlış ve eksik bilgilendirilmesini diğer bir ifade ile aldatılmasına müsaade etmeyecektir. Eğer hem Enakliyat’a üye olacağım hem de yukarıda saydığımız ve de onay vermediğimiz davranışları sürdüreceğim, tüketicinin yararını görmezden geleceğim niyetinde olan üyelerimiz varsa. Yanlış yerde olduklarını bilmeleri gerekir. Eğer onlar kendi ayağıyla gitmezlerse bile Enakliyat dürüstlüğe aykırı davranışlarını tespit ettiği zaman onları hiç tereddüt etmeden sistemin dışına itecektir. Kartlarımızı da bu kadar açık oynuyoruz. Siz dürüst biz dürüst, kardeşiz. Dürüstlük kalkarsa kardeşlik biter.

Takip etmiş olabileceğiniz gibi, Enakliyat’ın sektördeki faaliyet süresi Temmuz 2014 itibariyle toplamda üç yıldan az olmasına rağmen, en önemli oyunculardan biri olmayı başarmıştır. Enakliyat önümüzdeki dönemde de sektördeki yükselişini emin adımlarla sürdürmeye devam edecektir. Enakliyat’ın şu anda ulaştığı pozisyon böyle bir yükselişe müsait gibi görünmektedir. Ekibimizde bunu başaracak hem bilgi ve yetenek hem de finansal güç yeterince bulunmaktadır. Enakliyat önümüzdeki üç yıl içinde evden eve nakliyat sektöründe en yüksek pazar payına sahip firmalar arasında olmayı hedeflemektedir.

Şimdi Tavsiyelerimizi sıralayalım

1. İyi bir reyting ve olumlu müşteri yorumlarınız olsun 
Enakliyat’ta iş almak için iyi bir reyting çok şeyi değiştiriyor. 9 ve üzeri reytingler mükemmel, 8-9 arası reytingler iyi diye değerlendirilir. Reytinginiz 8’in altında ise bu hayra alamet değildir. Müşteriler hangi firmayı seçeyim derken öncelikle reyting ve müşteri yorumlarına bakıyorlar. Enakliyat’ta ihale açan müşterilerimizi temelde iki gruba ayırabiliriz. Bir grup ucuz fiyat arayanlar, bunlar müşterilerimizin 55%-60%’ını teşkil ediyor, diğer grup ise kaliteli hizmet arayanlar müşterilerimizin 40%-45%’ini teşkil ediyor. Eğer Enakliyat’a yeni üye firma olmuşsanız ucuz fiyat arayanlardan başlamak zorundasınız. Reytinginiz ve müşteri yorumlarınız yetersiz ise önce fiyat ile rekabet etmek sizin için akıllıca olacaktır. Fiyat ile aldığınız müşterilere onların beklentilerini aşan düzeyde kaliteli bir hizmet verip yüksek reytingler ve olumlu müşteri yorumları almayı hedefleyin. Müşteri ile pazarlık yaparken bunu açıkça söyleyin Size harika bir hizmet vereceğim, ancak buna karşılık sizden mükemmel bir reyting ve harika bir müşteri yorumu yazmanızı isterim deyin. Enakliyat’ta iyi bir profil oluşturmaya bir yatırım olarak bakın, bu gün fedakârlık yaparsınız ilerde meyvesini yersiniz. Bazı üye firmalarımızın davranışlarına bakarak onlar adına üzülüyoruz. Daha profilinde reyting ve yorum yokken yüksekten fiyat verip duruyorlar. Maalesef iş alamıyorlar. Unutmayalım en üst merdivenden binalara giriş yapılmıyor. En alt merdivenden giriş yapıp basamak basamak çıkılıyor. Bizde öyle yapmalıyız.

2. Asla aldığınız işi başka nakliyeciye devretmeyin 
Aldığınız işi taşıyacak durumunuz yoksa Enakliyat Ekibine haber verin onlar gerekli tedbiri alırlar. Hizmette kusur olur ve olumsuz yorum ve reyting gelirse Enakliyat hiç tereddüt etmeden profilinizde yayınlar. Enakliyat alınan bir işin başka bir nakliyatçıya devredilmesini müşterinin aldatılması olarak değerlendirir. Enakliyat müşterilerinin aldatılmasına asla müsaade etmez ve tolerans göstermez. Evden eve nakliyat sektöründe özellikle şehirlerarası nakliyatta alınan işin başka nakliyatçılara devredilmesi yaygın bir davranış olabilir. Enakliyat dürüstçe olmayan bu anlayışa asla teslim olmayacaktır. Enakliyat sizin için bir takvim hizmeti hazırladı, aldığınız işleri takvim üzerinde dikkatli olarak izleyip planlamanız ve ona göre ihalelere teklif vermeniz sizden beklenir.

3. Eğer şehirlerarası evden eve çalışıyorsanız kendinize bir rota belirleyin 
Eğer çok sayıda kamyonunuz varsa Türkiye’nin her yerine teklif verebilirsiniz. Rota belirlemezseniz de olur. Ancak üyelerimizin çoğunun durumu böyle değildir. Kamyon sayıları genellikle 2-3-4, nadiren daha fazla olmaktadır. Kamyonlarınızın sayısı az ise kendinize bir rota seçmeniz iyi para kazanmanız için şarttır. Rotanın faydasını bir örnek ile açıklamaya çalışayım. Varsayalım ki siz kendinize bir rota seçtiniz. Rotanız İstanbul- İzmir olsun. Bu durumda sizin kamyonunuz her zaman ya İstanbul’da ya İzmir’de ya da İstanbul- İzmir karayolunda olacaktır. Sadece üç ihtimal var dördüncüsü yok. Aldığınız işleri kaçırmak durumunda olmayacaksınız en fazla bir gün gecikme ile işlerinize yetişebileceksiniz. Rotanız yok Türkiye’nin her yerine teklif veriyorsanız ihtimal sayısı yönetemeyeceğiniz kadar fazla olacaktır. Sık sık şöyle bir durum ile karşılaşacaksınız. Yarın İstanbul- İzmir işiniz var fakat kamyon Erzurum’da çık çıkabilirsen işin içinden. Rota seçmenin diğer faydası ise aldığınız işler çoğunlukla İstanbul- İzmir arasında ise bunları gidiş ve dönüş için birleştirebilir bir seferde birden fazla iş yaparak kazancınızı arttırabilirsiniz.

Örnek rotalar şöyle olabilir; İstanbul-Ankara veya İstanbul-İzmir+Aydın+Muğla+Manisa veya İstanbul- Bursa+Balıkesir veya İstanbul- Antalya+Isparta+Burdur veya İstanbul-Adana+Mersin veya İstanbul- Karadeniz Bölgesi veya İstanbul-Doğu Anadolu Bölgesi veya İstanbul- Güneydoğu Anadolu Bölgesi veya Ankara—İzmir ve çevresi veya Ankara- Karadeniz Bölgesi olabilir. Bu rotaların sayısı arttırılabilir. Yalnız üyelerimizin hepsi İstanbul-Ankara ya da İstanbul-İzmir rotasını tercih ederse o rotalarda kalabalık oluşur ve hiç kimse mutlu olmaz. Ben iki kamyonu olan İstanbul’da yerleşik nakliyeci olsam kendime herkesin tercih etmediği bir rota seçerdim. Rotayı tercih etmekle kalmaz o rotadaki ihaleleri sıkı takip eder hepsine teklif verir. Tekliflerimi sık sık güncelleyerek işi kopartmaya çalışırdım. Mutlaka almak istediğim ihale sayfasında “soru sor” aracını kullanarak müşterilerle iletişime geçerdim.

4. Teklif verirken mutlaka ihalenin detaylarını okuyun
Müşteri “Parça Eşya” diye ihale açıyor. Ama detaylarına baktığımızda aslında o eşyaların 2+1’e denk geldiğini görüyoruz. Detaylara bakmadan fiyatladığınızda sonradan pişman olup acı çekebilirsiniz. Müşteri mutlaka asansör isterim diye yazmış ama siz okumadığınız için fiyata dâhil etmemiş olabiliyorsunuz. İhale detaylarını okumanız sadece bir dakikanızı alır. İhmal etmeyin.

5. Çok teklif verin ve tekliflerinizi sık sık güncelleyin
Enakliyat portalinin bilgisayarınızda sürekli açık olması ve gelen ihalelerden size uygun olanlara hemen teklif vermeniz işi almakta şansınızı arttıracaktır. Bir kere teklif verip bırakmayın, iş durumunuzda bir değişiklik olduysa hemen verdiğiniz teklifi değiştirin, değişiklik fiyatı azaltmak veya arttırmak şeklinde olabilir. Genellikle nakliyecilerimiz sadece son açılan ihalelere teklif veriyorlar. Yerinizde olsam kendime belirlediğim rotada bir hafta geriye gider hala açık olan ihalelere teklif verirdim. Ayrıca verdiğim teklifleri tekrar gözden geçirir gerekirse değiştirirdim. Müşteriye soru sorar beklentisini anlamaya çalışırdım. İhale sayfalarımızdaki soru sor kısmını kullanırsanız çok istifade edersiniz. Orada reklamınızı yapmayın. Müşteri ile iletişim kurun ve müşterinin endişelerini giderin bunu yaparsanız işi almanız kuvvetli bir ihtimal olur. Mesela şöyle bir soru işe yarayabilir. “İhalenize gelen teklifler arasında benim teklifimi onaylamanız için ne yapmamı önerirsiniz?” Bu soruya cevap alabilirseniz, müşterinin beklentisini de öğrenmiş olursunuz. Beklenti fiyat ile ilgili ise onu değerlendirirsiniz. Hizmet kalitesi ile ilgili beklentiler varsa onu ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Sözleşme yapacağınızı, eşya listesi hazırlamasının onun için uygun olacağını söyleyebilirsiniz. Yalnız asla tutamayacağınız sözler vermeyin, böyle sözler verdiğinizde hikâyenin sonu karakolda bitiyor. Her müşterinin her beklentisini de yerine getirmek mümkün olmayabilir. Bazı müşterilerin mantık sınırlarını zorlayan beklentileri olabiliyor. Onlardan uzak durun.

6. Şehirlerarası iş aldığınızda hemen dönüşü ayarlamaya başlayın
Dönüş işini ayarlamak için ihalenin gününün gelmesini beklemeyin. Şehirlerarası bir onay aldığınız anda hemen müşteri ile konuşup işi bağlayın. İşi garantiye aldıktan sonra hemen Enakliyat’ta gelip harita üzerinde çalışarak dönüş işlerine teklif vererek dönüşü ayarlamaya çalışın. Enakliyat’ın haritası şehirlerarası ihaleleri seçerek listelemek için tek kelime ile harikadır. Size çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Haritayı kullanmayı öğrenirseniz şehirlerarası iş almakla ilgili büyük bir avantajınız olur. Aklınıza takılan detaylar olursa, nasıl kullanacağınızı henüz öğrenmemişseniz hiç tereddüt etmeyin gece 00.00, sabah 09.00 arası saatler hariç her an Enakliyat ekibini arayıp destek isteyin. Diyelim ki İstanbul’dan Adana’ya bir iş aldınız, önünüzde beş gün süre var. Hemen Adana’dan, Mersin’den İstanbul yönüne gelen işlere uygun teklifler verin ve o müşterilere sorular sorarak onlarla iletişime geçin. Onlara dönüş yolunda olacağınızı dolayısıyla makul fiyatla taşıma yapabileceğinizi söyleyin. Adana ve Mersin’den sonuç alamazsanız Gaziantep ve Hatay’a bakın mutlaka dönüş için iş bulursunuz.

7. İhale sahibine soru sorarak onunla iletişime geçin
İhalelere teklif verirken aklınıza takılan detaylarla ilgili soru sorabilirsiniz. Enakliyat sizin müşterilerle iletişiminiz için soru sorma seçeneğini hazır tutuyor. Gerçekten soru sorarsanız onaylanma ihtimaliniz artar. Soru yerine reklamınızı yapmanızın size bir faydası olmayacaktır. Mesela şöyle bir soru anlamlı olur. “Taşınma tarihini üç gün geriye almanız mümkün müdür? O tarihte benim kamyonum sizin şehrinizden dönüş yapacak. Tarihi üç gün ertelerseniz daha uygun fiyat verebilirim.” Ambalajlama detayları hakkında müşteri ile görüşme yapılabilir. Müşteriye nasıl bir hizmet beklediğini sorabilirsiniz. Bir soru sizin müşteri ile iletişimi başlatmanızı sağlayacak ve büyük bir ihtimal ile iletişim de sizin teklifinizin onaylanması ile sonuçlanacaktır.

8. Başarı bir günde gelmez sabırlı olmak ve vazgeçmemek gerekir
Enaliyat’a üye oldum bir sürü teklif verdim. Yine de doğru düzgün bir iş alamadım. Diyorsanız. Hemen pes etmeyin derim. Enakliyat’ta iş olmadığı için alamıyor değilsiniz. Enakliyat’ta iş var ve diğer firmalarımız bol miktarda iş alıyorlar. Teklif verirken hatalı bir yöntem kullanıyor olabilirsiniz. Enakliyat Ekibi ile görüşerek hatalarınızı giderin. Doğru yöntem kullanırsanız iş alırsınız. Size haber vereyim şu anda ayda 10bin, 20Bin, 30Bin TL ciro yapan üyelerimiz var. Bu üyelerin de başlangıçta hiç müşteri yorumu ve reytingi yoktu. Sabırla çalıştılar Enakliyat’taki firma profillerini, müşteri yorumları ve reytinglerini güçlendirdiler. Şu anda müşteri aramak gibi bir dertleri yok. Gelip ihalelere teklif verdiklerinde ihtiyaçlarını aşan oranda iş alabiliyorlar. Hayatta kalıcı başarının kestirme bir yolu yok. Nasıl ki bir ağacı diktikten sonra meyve vermesi için beklemeniz gerekiyorsa müşteriye güven vermek için de hem çalışıp hem de beklemeniz gerekmektedir. Yalnız Enakliyat’ta yıllarca değil aylarca mücadele etmeniz profilinizi belli bir düzeye taşımanız için yeterlidir. 2-3 ay sabırla, sıkı çalışmak işlerinizin hız kazanması için yeterli olacaktır.

9. Evden eve nakliyat sektöründe kurallar değişiyor, değişime uyum sağlamayanlar üzülecek
Eskiden mahallenin nakliyecisi olurdu, taşınanlar ona giderdi. Bu gün de mahalledeki nakliyeciye gidip taşınanlar çoğunlukta, ancak o çoğunluk her gün azalmaktadır. Her geçen gün daha fazla kişi evden eve nakliyat firması bulmak için internete gelip arama yapıyor. Peki, internete gelip arama yapanlar ne ile karşılaşıyor? Tabi ki platformlar ile karşılaşıyor. İnternet aramalarında ilk sayfada genellikle platform sayfaları yer alıyor. Bazı nakliye firmaları link satın alarak kısa süreliğine birinci sayfaya gelseler de orada kalıcı olmaları Google’ın onların sahte linklerini fark etmesine kadar sürmektedir. Nakliye firmalarına tavsiyemiz özellikle Enakliyat ve Enakliyat’a benzer iş modeli olan diğer platformlarda yerlerini almaları, profilini müşteri yorumları ve reytingler ile güçlendirmeleridir. Enakliyat Türkiye genelinde üye ihtiyacını tamamlamak için çaba gösteriyor. Şu ana kadar üyelik için başvuran nakliyecilerin sayısı 1000 adedin üzerindedir. Ancak başvuran firmaların70%’i üyelik kriterlerini karşılayamadığı için kabul edilmemiştir. Muhtemelen 2014 yılının sonuna kadar üye kayıtlarımız tamamlanmış olacaktır. O tarihten sonra para bile verilse üyelik mümkün olmayacaktır. Enakliyat sınırlı sayıda üye ile çalışıp üyelerine de para kazandırmayı dikkate alan politikalarla büyüme planları yapmaktadır.

10. Taşıdığınız müşteriler sizi sosyal çevrelerine tavsiye etsin
Eğer evden eve taşımasını yaptığınız bir müşteri hizmetinizden fazlasıyla memnun kaldıysa, çevresinde evden eve nakliyat yapacak kişilere sizi mutlaka tavsiye edecektir. Şu anda internet ortamında varlık gösteremedikleri halde düzenli ve güzel iş almaya devam eden evden eve nakliyat firmaları var. Onlar yıllarca müşterilerine iyi hizmet vererek bir şöhrete kavuştular. Şimdi o şöhret onlara düzenli iş getiriyor. Bu kanala referans kanalı denilmektedir. Kim size referans olur? Sizden emin olan size referans olur. Müşterilerimize hizmet verirken sadece o an yaptığımız işi esas almayalım. Müşteri bize aradan yıllar geçtikten sonra bile yeni iş yönlendirebilir. Referans kanalınızın ilerde işlemeye davam etmesini ve size kazanç sağlamasını istiyorsanız ne yapacağınızı da artık biliyorsunuz.


👁  2180
    Enakliyat Bilgi İletişim Hiz. Tic. Ltd. Şti © Copyright 2011-2021 Enakliyat.com.tr Her Hakkı Saklıdır.